Ohjeet ja lomakkeet
Leader-tukia haetaan ensisijaisesti sähköisen Hyrrä -asiointipalvelun kautta, poislukien teemahankkeiden alahankkeet. Niissä asioidaan aina omilla, vain teemahanketta koskevilla paperilomakkeilla jotka löytyvät tämän sivun alaosasta.
Yritys- ja hanketukia on mahdollista hakea myös paperilomakkeilla, mutta suosittelemme Hyrrän käyttöä sen joustavuuden vuoksi! Koillismaan Leader ry:n henkilöstö neuvoo kaikissa Hyrrän käyttöön liittyvissä asioissa.
Hyrrän käyttäminen
Voit tehdä tukihakemuksen Hyrrässä, jos sinulla on yrityksen tai yhteisön nimenkirjoitusoikeus tai Suomi.fi -valtuutus asiointiin. Aloittava yritys voi jättää tukihakemuksen myös henkilötunnuksella, mikäli Y-tunnusta ei vielä ole.
Hyrrään kirjaudutaan henkilökohtaisilla pankkitunnuksilla, mobiilivarmenteella tai varmennekortilla.
Hanketukien lomakkeet
Toimivuutta yhdistyksiin -teemahankkeen lomakkeet
Teemahankkeiden alahankkeisiin haetaan maksua oheisilla lomakkeilla. Maksuhakemuslomakkeen liitteeksi tulee toimittaa kopiot hankkeelle kuuluvista laskuista, tiliotteet joista laskujen maksut näkyvät sekä ote pääkirjasta. Lisäksi kaikista investoinneista tulee toimittaa valokuvat, mielellään sähköisinä.